juz czas wybory 2014

Gdy śmieci są większe od pojemnika

Tomek | poniedziałek, 09 styczeń 2012. w kategorii Nasze sprawy

Gdy śmieci są większe od pojemnika

Powyższe zdjęcie zostało zrobione w Wierzbicy na tzw. starym osiedlu. Wielkogabarytowe śmieci zalegają tu już dobre kila miesięcy. Obszar osiedla jest niewielki, a więc szczególnie tego rodzaju "instalacje artystyczne" rzucają się w oczy i są naprawdę nieestetyczne.

W przeciwieństwie do blokowisk, w przypadku domów jest inaczej. Tam z reguły ze względu na dostępne miejsce można w większości przypadków w odpowiedni sposób przechować np. zużyte łóżka, do czasu ich odebrania przez przedsiębiorstwa zajmujące się odpadami. Ten porządek po prostu widać gdy przejeżdża się przez Rudę Wielką czy np. Łączany. Widać, że mieszkańcom nie jest wszystko jedno. Dbają o porządek i estetykę.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Razem" w Wierzbicy także radzi sobie z tym problemem. Wyznaczyła boks przy ul. Wiatracznej, do którego mogą być składane odpady niemieszczące się do pojemników. Mieszkańcy, którzy są w znacznej odległości od wspomnianego miejsca choć wystawią coś obok swojego śmietnika, jest to przenoszone w docelowe miejsce nawet bez jego wiedzy. Czyli jednak można.

Dlatego mieszkańcy liczą, że odpowiedzialne osoby zajmą się sprawą niewywożonych śmieci jak najszybciej i pozostanie ona już tylko niemiłym wspomnieniem.

Z początkiem tego roku w życie weszły regulacje, które cedują z mieszkańców na gminy obowiązek zarządzania gospodarką odpadami. W myśl nowych przepisów, mieszkańcy będą zobowiązani do odprowadzania na rzecz gminy opłaty za wywóz śmieci. W chwili obecnej, trwa okres przejściowy, który ma umożliwić gminom przystosowanie się do nowych wymagań. Najpóźniej więc w lipcu przyszłego roku (po 18. miesiącach) powinny już obowiązywać nowe zasady.

Należy więc pamiętać aby umowa dotycząca wywozu śmieci obejmowała także i te o dużych wymiarach ponieważ obecny stan jest nie do przyjęcia.

Tymczasem, konieczne jest zapobiegnie obrazkom jak ten poniżej. Celowo wybudowane legowisko dla psów. Cętki na niebieskiej "ścianie" dzięki uprzejmości ptaków przesiadających na drzewie.

Całość do czasu uprzątnięcia, może służyć jako rekwizyt dla pobliskiej szkoły. Nauczyciele mogą go użyć aby pokazać dzieciom jak kreowane przez nie w przyszłości otoczenie nie powinno wyglądać.

legowisko

O autorze

Tomek

Mieszkaniec gminy Wierzbica.

Komentarze (0)

Komentujesz jako Gość.

Gmina Wierzbica - serwis informacyjny © gminaWierzbica.pl.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez pisemnej zgody właściciela serwisu zabronione.