Jastarnia – pomysł na urlop 2014

Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski mieszczący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Głównymi walorami Juraty są bajeczne i piaszczyste plaże, zdrowe, przesycone jodem powietrze i korzystne warunki do czynnego spędzania wolnego czasu. Czaru tej miejscowości dodają malownicze uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz cudowna kompozycja błękitnego morza, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
W Jastarni znajduje się mnóstwo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Bez wątpienia należy udać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zebrano zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wytwarzane są tutaj także drewniane łodzie rybackie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Interesującym miejscem jest także Bosmanat Portu, gdzie można obejrzeć unikalny sprzęt rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków. Fani tematów militarnych na pewno ochoczo wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie są cztery schrony bojowe: „Saragossa”, „Sokół”, „Sabała”, i „Sęp”. Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając tym samym dostęp do półwyspu z części lądowej. Należy zaznaczyć, że Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, ujmujący na swojej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia związane z II wojną światową. Szczególnej uwagi warte są również: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki – czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni – Kuźnica to miejsce o typowo rybackim charakterze. Znajduje się ona w najwęższej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu 200 m szerokości. Najbardziej interesującym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona imitująca łódź oraz dziewięć fantastycznych witraży.wejdź na stronę przewozy do Niemiec Świdnica przewozy do Niemiec ŚwidnicaUwagę skupiają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, wizerunek Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko. Rokrocznie w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uznawane było za raczej szpanerski kurort, gdyż do tutejszych wygodnych i drogich willi, domów letniskowych i pensjonatów przyjeżdżały popularne postacie ze świata kultury i polityki. Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znowu odzyskuje dawną wytworność.

W Jastarni w trakcie lata przyjeżdża wielu urlopowiczów, dlatego ciężko jest znaleźć miejsce noclegowe, z tego powodu trzeba wcześniej dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta – noclegi w Jastarnii.

morze Bałtyckie

Autor: mmlolek
Entuzjastów czynnego odpoczynku na pewno zaciekawi fakt, że w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. Podczas letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Znaczną popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to region wyjątkowo interesujący przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną pod postacią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą niezwykle ładną okolicę, warto skorzystać z licznych tras przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, by uwzględnić wszystkie tutejsze walory.