Bieszczady

Ciężko mówić o Bieszczadach inaczej, aniżeli o miejscu bajecznym, zagadkowym i zupełnie czarującym swoim ekspresyjnym pięknem. Kraina ta jest idealną propozycją dla osób poszukujących oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wakacje 2014.

Bieszczady

Autor: Yadis-Art
Źródło: www.flickr.com
Gdy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się łagodne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, w związku, z czym każdy wycieczkowiec może do woli rozkoszować się tutejszymi rewelacyjnymi widokami.

Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z bajkowym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w słoneczne dni zobaczyć można oddalone o ponad dwieście kilometrów miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady cechują się nie wyłącznie wspaniałymi panoramami, ale również unikalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, watahy wilków, okazałe jelenie karpackie i trzymające się na uboczu cudowne żubry i rysie. Do najbardziej interesujących ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, imponujący orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Uważa się, że na obszarze Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych niesamowicie pięknych osobników. Pośród zwierząt oswojonych warto zwrócić uwagę na górskie konie huculskie. W przeszłości te nieduże, ale wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niesłychanie pomocne przy transporcie i pracy w niesprzyjających górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia obecnie znów staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych uroczych koników (przykłady – tutaj).Obszar, który charakteryzuje się największymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić też na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Pośród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić warto Lesko, określane bramą Bieszczad. W mieście o wyjątkowo bogatej, wielokulturowej przeszłości znajduje się mnóstwo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w naszym kraju. Powinno się również zobaczyć miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (informacje o Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy znajduje się również cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród. Innym znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk leżący nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go malownicze położenie, doskonale przyszykowana baza sportowo – rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro domki nad jeziorem Solińskie nazywane również Bieszczadzkim Morzem, powstało w wyniku budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka turystów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*