
Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z bajkowym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w słoneczne dni zobaczyć można oddalone o ponad dwieście kilometrów miniaturowe łańcuchy Tatr.
Bieszczady cechują się nie wyłącznie wspaniałymi panoramami, ale również unikalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, watahy wilków, okazałe jelenie karpackie i trzymające się na uboczu cudowne żubry i rysie. Do najbardziej interesujących ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, imponujący orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Uważa się, że na obszarze Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych niesamowicie pięknych osobników. Pośród zwierząt oswojonych warto zwrócić uwagę na górskie konie huculskie. W przeszłości te nieduże, ale wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niesłychanie pomocne przy transporcie i pracy w niesprzyjających górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia obecnie znów staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych uroczych koników (przykłady – tutaj).Obszar, który charakteryzuje się największymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić też na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.